Depresyon nasıl tedavi edilir?

67

Psikiyatri doktoruna başvurarak depresyon tanısı konan hastalar için tedavi yöntemi olarak iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki ilaç tedavisi, ikincisi psikoterapidir. İlaç tedavisi genellikle hormonal değişiklikler yaparak kişinin üzüntü ve endişesini yok etme amacı güder. Antidepresan, trankilizan gibi ilaçla, depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Kimi zaman hastalara kas gevşeticiler ve b12 ile demir gibi takviyeler de verilir.
Psikoterapi tedavisi ile de hastaya bulunduğu durumla baş etme gücü ve bilgisi kazandırılır.

Depresyondan Kurtulma Yolları
Yaşamın bizlere sunduğu iyilikler kadar zorluklarda var. Bunun bilincinde olarak kötü olaylara, aşılması zor durumlara karşı hazırlıklı olmak gereklidir. Yaşam koşulları sebebiyle depresyon herkes için risktir. Depresyon kurtulma yerine depresyondan korunma fikri çok daha dikkate alınmalıdır. Bunun için öncelikle olumsuz düşüncenin beynimizde yarattığı hasarı bilmeli olumsuz düşünceden negatif enerjiden korunmayı öğrenmeliyiz. Bu konuda pek çok yayın ve kitap bulunuyor.
Her birey kendini geliştirerek toplumsal ve kişisel olaylar karşısında nasıl daha güçlü olunur bunu öğrenmelidir. Yaşamda zorluklarında olduğunu ancak bunların aşılabilir olduğunu bilmek gereklidir. İnsan kendini belirli şeylere bağlı ve bağımlı kılmamalı ki bunları kaybettiğinde yıkımı büyük olmasın. Kendini bu anlamda yetiştiren bireyler, depresyon riskine karşı en azından önlem almış olurlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.