Gıda bağımlılığı ve kiloyu koruma yöntemleri

103

Gıda bağımlılığı genelde, yüksek yağ+tuz veya yağ+ şeker içeren, genelde işlenmiş besinler, hazır yemekler veya abur cuburlara karşıdır. Belli yiyeceklere karşı bağımlılığınız varsa ve bunları sık sık yemekten kendinizi alıkoyamıyorsanız, gıda bağımlılığından kurtulmanın en iyi yolu bir uzmandan yardım istemektir.

Biraz Kardiyo Yapın.

Kardiyo egzersizi yapmak ister koşu veya bisiklet sürmek, ister enerjik bir yürüyüş veya tırmanış olsun, hem kalori harcayarak zayıflamak hem de fiziksel ve ruhsal sağlığınızı geliştirmek, iyileştirmek için çok faydalı bir yöntemdir.

Kardiyo yapmak, kilo verme dışında birçok kalp hastalığının risk faktörlerini iyileştirmede, organların çevresinde oluşan ve metabolik hastalıklara sebep olan göbek yağlarının azalmasında da etkilidir.

Kaslarınızı güçlendirmek için ağırlık çalışabilirsiniz.

Kilo verirken, kas kütlesinin kaybı diyetin bir yan etkisidir. Kas kütlenizde fazla düşüş olursa, daha az kalori yakmaya başlarsınız, bu yüzden ağırlık kaldırma çalışması yaparak kas kaybınızı önleyebilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca ağırlık çalışınca cildiniz daha gergin, daha sağlıklı görünür, fiziksel açından iyi hissedince bu psikolojik olarak da iyi hissetmenizi sağlar.

Peynir altı suyu proteini kullanabilirsiniz.

Birçok insan, diyet yaparken yeterli proteini alır ama eksik protein alanlar için “peynir altı suyu proteini” takviyesi yapmak, vücudumuza aldığımız protein miktarını artırmanın alternatif bir yoludur.

Peynir altı suyu proteinini, diyetinizde kullandığınızda hem zayıflamak için hem de yağsız kas kütlesinin artışında etkilidir. Yalnız bu proteinin bazı çeşitlerine şeker veya diyetiniz için sağlıklı olmayan katkı maddeleri eklenmiş olabilir, o yüzden kullanmadan önce içindekiler kısmını iyice okuduktan sonra ve bir uzmana danışıp seçim yapmanız sizin için daha uygun olur.

Moralinizi bozmak istemeyiz ama insanların çoğunun yaptığı diyetler, uzun vadede başarısız olmuştur. Hatta, diyet yapan kişiler, zamanla daha fazla kilo almaya eğilimli hale gelirler. Tüm bu sebeplerden dolayı ana amacınız hiçbir zaman zayıflamak, kilo vermek olmasın. Öncelikli hedefiniz sağlıklı beslenme olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.