Diyafram Nefesi Nedir ?

166

Yaşamımız boyunca her birimiz sayısız kez nefes alıyoruz, ancak doğru şekilde ve bilinçli nefes alıp vermenin bedeni ve sağlığı nasıl baştan aşağı değiştirdiğini henüz keşfetmemiş olabiliyoruz. Ne yazık ki her nefes doğru nefes olmasa da yepyeni bir beden için diyafram nefesi hakkında bilgi edinmeniz yeterli olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu rehberde diyafram nefesi faydaları ve yan etkileri hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Göğüs kafesinin hemen altındaki büyük boşluğu dolduran kasımızın özel adı diyaframdır. Kubbe biçimindeki bu kası, içi hava dolan ve havası yeniden boşalan esnek bir balon gibi düşünmek mümkün.

Diyafram kası ne kadar büyük ve güçlü olsa da zamanla nefes alma verme refleksinden dolayı tembelleşir ve bu kasa odaklanarak nefes almayı vücudunuza yeniden hatırlamak gerekir. Örneğin bebeklerin nefes alma verme esnasında karınları yetişkinlere göre daha çok şişer ve iner. Çünkü derin, doğru ve verimli nefes almak için bu kası aktif olarak kullanmak şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.