Dil Pası Nedir ?

269

Çeşitli bir takım sebeplerle kendini gösteren Dil Pası Nedir? Neyin habercisidir? Bir tedavisi var mıdır? Dilin üzerinde pas meydana gelmesi bazen bazı hastalıkların habercisi olduğu gibi bazen de herhangi bir anlam ifade etmemekte, yalnızca yetersiz ağız bakımından kaynaklanmaktadır. Paslı dil problemi genelde sindirim sisteminde baş gösteren anormallikler, ateşli hastalıklar ya da boğazda kuruluk meydana gelmesi durumunda baş gösteren bir sorundur. Dil üzerinde oldukça sert bir tabaka oluşması ve ağza ekşi bir tat vererek, ağız kokusunun oluşması paslı dil sorununa işaret etmektedir.

Dil pası nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, buna neyin sebep olduğunu inceleyebiliriz. Dil pası, tek düze bir şekilde beslenme neticesinde (yani sürekli sıvı tüketmek gibi) ya da gıdaların çiğnemeden yutulması durumunda yemek artıkları ve mikro organizmalar, dil üzerinde pasa benzemekte olan bazı beyaz tabaka ya da farklı renklerde oluşuma yol açmaktadır.

Dil pasına sebep olan rahatsızlıklar, dil pasının ne şekilde ortaya çıktığına göre kendisini belli eder. Bazen dil pası bütün dili kaplar, bazen de yalnızca sağ veya sol tarafta meydana gelir. Ancak Dil pası genelde ağız hijyenine özen gösterilmediği durumlarda, bakterilerin birikmesi neticesinde ya da aşırı alkol, sigara vb. tüketilmesinden meydana gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.