Panik Atak Tetikleyiciler

89

Panik atakların nedeni nedir? Gerçek şu ki her dava için somut bir neden yoktur. Ancak hayatınızı zorlaştıran en büyük panik atak tetiklerinden bazılarını hazırladık.

  1. Panik Bozukluğu
    Panik bozukluğu olan insanlar tekrarlayan panik atak geçirir; Aslında panik ataklar, bazıları için günde birkaç kez ve başkaları için yılda sadece birkaç kez ortaya çıkabilir. Araştırmacılar panik bozukluğun genetik ve çevresel faktörlerin etkileşiminden kaynaklandığını ileri sürüyor. Boşanma, istismar ya da sevilen birinin ölümü, aile geçmişi ya da zihinsel ve kaygı bozuklukları, yüksek kortizol seviyeleri ya da çocukluğun utangaçlığı gibi stresli bir yaşam olayından kaynaklanabilir. Kadınların panik bozukluk belirtileri yaşaması erkeklerden daha olasıdır.

Panik atak geçiren herkes panik bozukluğuna sahip değildir. Araştırmacılara göre, panik bozukluğu kriterlerine girmek için bir kişinin en az bir panik atak geçirmesi ve ardından en az bir ay boyunca devam eden bir endişe veya başka bir paniğe kapılma korkusu olmalı. Panik bozukluğu olan bir kişi, sosyal faaliyetlerden kaçınma veya işyerinde arama gibi başka bir saldırıya neden olabilecek durumlardan kaçınmak için davranışlarını veya faaliyetlerini de değiştirecektir.

  1. Agorafobi (bazı durumlardan korkma)
    Agorafobi, belirli durumlara veya yerlere bağlı korku duygularına neden olan anksiyete bozukluğunun bir türüdür. Durup dururken ortaya çıkan tekrarlayan panik atakları içeren panik bozukluğunun aksine, bu tür anksiyete bozukluğu özellikle sosyal olaylar tarafından tetiklenen panik ataklara neden olur. Agorafobisi olan insanlar kalabalıkta olmak, kamusal alanlarda olmak, evden uzaklaşmak veya yalnız seyahat etmekten endişe duyabilir. Bu kaygıyı tetikleyen şeylerin bir kısmı paniğe kapılma korkusu olması hem utandırıcı hem de rahatsızlık verici olabilir. Bu korku nedeniyle, agorafobisi olan insanlar genellikle durumun tamamen önüne geçerler, bu da normal yaşama yeteneklerini azaltır.
  2. Hipertiroidi
    Araştırmalar, tiroid problemleri olan kişilerin anksiyete testlerinde normal tiroid fonksiyonlarına kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir. Japon bir çalışma panik bozukluğu olan hastalarda tiroid fonksiyonu ve panik ataklar arasındaki korelasyonları araştırdı. Araştırmacılar panik bozukluğu olan 66 hastayı incelemiş ve tiroid hormonu düzeylerini ölçmüşlerdir. Sonuçlar? Daha şiddetli panik atak geçiren hastalarda aynı zamanda en yüksek tiroid uyarıcı hormon seviyeleri vardı.

Tiroidiniz vücut ısısını ve enerji harcamalarının yönlerini kontrol eder; bu nedenle hiperthiroidizm olarak adlandırılan aşırı aktif bir tiroidiniz olduğunda artmış kalp hızı, terleme, sinirlilik ve diğer kaygı belirtileri yaşayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.