Demir Sağlık Faydaları

40

Anemi’yi Önler
Anemi, düşük kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimi nedeniyle oluşur, bu nedenle vücuttaki hücrelere düşük oksijen ulaşır. Anemi genellikle düşük enerji seviyeleri ile sonuçlanır ancak zayıf beyin işlevinden düşük bağışıklığa kadar vücudun birçok bölümünü de etkileyebilir. Dünya Sağlık Organizasyonu, dünya genelindeki 1.62 milyar demir eksikliği vakanın yaklaşık yarısının demir eksikliğinden, diğer yarısı genetik faktörlerden kaynaklandığını tahmin ediyor.

Bilişsel İşlevleri Sağlamaya Yardımcı Olur
Demir, beyne oksijen taşıdığı beyin işlevini desteklemek için gereklidir. Vücudun tüm oksijeninin yaklaşık yüzde 20’si beyin tarafından kullanılır. Bu nedenle demir eksikliği, hafızayı veya zihinsel fonksiyonları bozabilir.

Enerji Seviyelerini Destekler
Demir, hücrelere ulaşmak için yeterli oksijen vermeye yardım ederek devam eden enerjiyi destekler. Demir aynı zamanda vücudun proteinleri sindirmek ve besin maddelerinden beslemek için gerçekleştirdiği metabolik enzim süreçlerine yardımcı olur. Bu nedenle demir eksikliği yorgunluğa, aktif olma problemine ve pek çok belirtiye neden olur. Demir eksikliği sıklıkla düşük konsantrasyon, ruh hali değişiklikleri ve kas koordinasyonundaki sorun gibi semptomlarda ortaya çıkar. Kas hareketi için demir gereklidir, çünkü kaslara oksijen depolamaya yardımcı olur ve kasların hareket etmesini ve güçlenmesini sağlar.

Gelişimi ve Büyümeyi Destekler
Demir eksikliği normal motor işlevini yani düşünceleri hareketlerle bağlayabilme becerisini, aynı zamanda yeni bilgileri öğrenmek ve işlemek gibi zihinsel işlevleri geciktirebilir.

Bağışıklık Sistemini Destekler
Metabolik enzimdeki rolü nedeniyle işlenmiş gıdalardan gelen diğer besinleri sindirmek ve emmek için demir gereklidir. Ayrıca, demir, hasar görmüş dokular, organlar ve enfeksiyona veya hastalık gelişimine yatkın hücreler dahil olmak üzere vücudun hasarlı bölgelerine yeterli miktarda oksijen sağlamaya yardımcı olur.

Sağlıklı Gebelik İçin Gerekli
Gebelikte demir eksikliği, prematüre doğum riskini artırır ve ayrıca yenidoğanın kilosu düşük olur. Ne yazık ki prematüre doğan bebeklerin, yaşamlarının ilk yıllarında daha fazla sağlıkla ilgili sorunlar yaşar ve geciken büyüme ve bilişsel gelişim yaşayabilir. Tüm hamile kadınların bol miktarda demirden zengin gıdaları yemeleri ve takviyeleri almaları önerilir.

Huzursuz Bacak Sendromunu Önler
Demir eksikliği huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir, bu da büyük uyku rahatsızlıklarına neden olabilir. Demir, kas spazmlarını ve ağrıları azaltacak kadar oksijen kaslarına ulaşmaya yardımcı olur.

Pozitif Ruh Hali Sağlamaya Yardımcı Olur
Olumlu duyguları destekleyen nörotransmitter fonksiyonları kan içindeki yeterli demir seviyelerine dayanır. Ruh haliniz, hormon dengesine, yani serotonin, dopamin ve diğer hayati hormonlara dayanır ve bunlar oksijen seviyeleri düşük olduğunda beyinde düzgün şekilde sentezlenemez. Düşük bir ruh hali, kötü uyku, düşük enerji seviyeleri ve motivasyon eksikliğinin nedenlerinden biri de demir eksikliğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.