Panik atağı neler tetikler?

72

  • Bartonella Enfeksiyonu
    Bartonella, insanlarda kedi tırmığı hastalığı ve siper humması gibi çeşitli hastalıklara neden olan bir bakteri türüdür. Araştırmalar, Bartonella enfeksiyonlarının nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara yol açabileceğini ve hastaların panik atak, ajitasyon ve depresyon geliştirebileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar Bartonella’yı panik ataklar da dahil olmak üzere psikiyatrik belirtilere bağlayan üç özel durum tespit ettiler. Bir vakada, bir aile üyesi 41 yaşında bir sevilen kişinin Kuzey Carolina’daki bir kamp gezisi sonrasında kişilik değişikliği yaptığını bildirdi. Seyahatten eve döndüğünde bacaklarından ve omzundan üç geyik kenesini kaldırdı ve beş hafta sonra genişlemiş bir lenf nodu, aşırı sıcaklık, sinirlilik, uykusuzluk ve öfke hissi geliştirdi. Önümüzdeki iki hafta içinde hasta ciddi ajitasyon, panik atak ve majör depresyon yaşadı. Bir psikiyatrist onu iki kutuplu bozukluk tanısı ile teşhis etmiş ve kendisine anti-anksiyete panik ilaçları önermişti, ancak semptomlar dağılmadı. Bulaşıcı bir hastalık doktoru gördükten sonra sekiz hafta antibiyotik tedavisi gördükten sonra hastanın semptomları belirgin şekilde düzeldi.

Bartonella, pire, kedi, keneler, bit ve ısıran sinekler gibi birçok hayvan ve böcek tarafından taşınır. Bartonella ile sözleşme yapmanın en yaygın yollarından biri mi? Pençeleri üzerinde pire dışkısı olan bir kedi çizilmiş. Kedinizden kurtulmanın hiçbir sebebi olmaz, fakat bu, kedinizi sadece kapalı mekanlarda tutmanız, çizilmemenizi ve çiziklerin tamamını sabun ve suyla çabucak yıkamanız gerektiği anlamına gelir.

  • Lyme Hastalığı
    Psikiyatri Uygulamaları Dergisinde yayınlanan araştırmalar panik benzeri atak geçiren hastaların Lyme hastalığına ve diğer kene kaynaklı hastalıklara dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Birkaç kadın panik atak, zihinsel sis, son hafıza kaybı ve nörolojik ağrı gibi bilişsel değişiklikleriyle değerlendirildi. Bu semptomların hepsi panik bozukluğun tipik olmadığı için, diğer altta yatan fiziksel hastalıklar için test edildi. Her üç olguda da, Lyme hastalığı veya diğer kene kaynaklı hastalıklar için test sonuçları pozitifti. Lyme hastalığı için tedavi gördükten sonra, her üç kadın da kognitif semptomları azalttı veya çözdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.