Kalsiyum nelere fayda sağlar?

142

Kansere Karşı Savunur
Çalışmalar, kalsiyum bakımından zengin gıdaların kolon ve rektum kanseri riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Deneysel çalışmalar, kanserli hücrelerde hücre proliferasyonunu, hücre farklılaşmasını ve hücre ölümünü indüklemeye (apoptoz) neden olan kalsiyumun antikorojenik etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ancak belirli kaynaklardan yüksek miktarda Ca alımı aslında prostat kanseri riskini artırabileceğini göstermektedir. Yani kanser konusunda daha fazla kanıt gerekmektedir.

Kilo Yönetimi
Kalsiyum alımıyla alt vücut ağırlığı arasında bir bağlantı vardır. Diyetteki Ca’nın sindirim sisteminde yağa bağlayabileceği, emilimini engellediği ve dolayısıyla vücuda kaloriyi düşürdüğüne inanılıyor.

Kas ve Sinir İşlevini Destekler
Ca beyindeki kas hareketini ve sinir sinyalini kontrol eden nörotransmitterlerin salınmasına katılır. Hücrelerin sinir tepkilerini iletmek için iletişim kurmasına yardımcı olur ve kaslar tarafından taşınması ve kontratı için gerekli olan belirli proteinleri harekete geçirir. Ayrıca kaslar tarafından “yakıt” için kullanılan kan akışındaki glikozun kontrol ve salınmasına yardımcı olur.

Diş Sağlığı İçin Gerekli
Kalsiyum kısmen dişlerde saklanır ve diş sağlığı ve bakımı için gereklidir. Diş çürümesine karşı savunmaya yardımcı olabilir ve benzer nedenlerle diş sağlığının artmasıyla ilişkili olup, kemikleri korur.

PMS Belirtilerini Engellemeye Yardımcı Olabilir
Kalsiyumun, şişkinlik, kramplar, baş ağrısı, meme hassasiyeti, kas ağrıları, yorgunluk ve huysuzluk gibi PMS semptomlarının hafifletilmesinde yararlı olduğu gösterilmiştir. Menstrüel döngü sırasında Ca seviyeleri dalgalanır, çünkü östrojen seviyeleri arttıkça Ca konsantrasyonları düşer, bu nedenle yeterli miktarda kalsiyumun tüketilmesi bu ilişkinin dengelenmesine ve ağrılı semptomların azalmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.