Proteinin Eksikliği Ve Vücudunuzun Yeterli Protein Alınmadığına Dair İşaretler

96

Mayo klinik araştırmacısı Jan van Deursen, Ph.D., kanser nedenini incelemek için yola çıktı ancak yakında yaptığı araştırma onu farklı bir yöne götürdü; Yaşlanmanın etkisi nedir? Araştırması, bazı proteinlerin yaşlanmada önemli, hatta kritik bir rol oynadığını ortaya koydu. Araştırmalarında van Deursen ve ekibi, belirli bir protein türününde protein eksikliği olan genetik olarak modifiye edilmiş fareler olan BubR1’i yarattı. Bu yaşamsal proteinde eksik olan farelerin yaşlanması, normal farelerin kontrol grubuna göre dört ila beş kat daha hızlı olduğunu keşfettiler. Bu doğal olarak ortaya çıkan protein, yaşlandıkça azalmaktadır ve bu çalışmada farelerin kasları, kalp, beyin, dalak, testis ve yumurtalıklarda eksik seviyelerde olduğu bulunmuştur. Çalışma, bunun insan vücudunda da geçerli olduğunu, katarakt, kalp problemleri, kifoz veya kas atrofisine yol açan bir protein eksikliği ile teorik olarak tümünün yaşlılarda yaygın olduğunu belirtti.

Çok az protein yemek, aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

• Yavaş bir metabolizma
• Zor kilo vermek
• Kas kütlesi oluşturma problemi
• Düşük enerji seviyeleri ve yorgunluk
• Yetersiz konsantrasyon ve öğrenme sorunu
• Huysuzluk ve düşük ruh hali
• Kas, kemik ve eklem ağrısı
• Şeker hastalığına neden olabilecek kan şekeri değişiklikleri
• Yavaş yara iyileşmesi
• Düşük bağışıklık

Vücudunuzun yeterli protein alınmadığına dair işaretler:

  1. Yüksek kolesterol olması
    Yüksek kolesterol ve trigliseridler sadece yağlı gıdalar tüketmenin, aynı zamanda artmış iltihaplanma, hormonal dengesizlikler ve işlenmiş/yüksek şekerli diyetlerin bir sonucudur. Protein gıdalarını şekerli atıştırmalıklar, rafine karbonhidratlar ve paketlenmiş ürünlerle değiştirirseniz, karaciğeriniz ve hücreleriniz yağları daha az verimli şekilde işlerken kolestrolünüz yükselmeye başlayabilir. Bazı çalışmalar, protein alımı ile kalp hastalığı riski arasında ters bir ilişki olduğunu bile buldu.
  2. Endişeli ve huysuz hissetmek
    Amino asitler ruh halinizi kontrol eden nörotransmitterlerin yapı taşlarıdır. Proteinler, dopamin ve serotonin gibi hormonları beyne sentezlemeye yardım ederek sakin, heyecan ve pozitif gibi olumlu duygular uyandırmaya yardımcı olur.
  3. Egzersiz yaparken zorlanmak
    Yeni kas kitlesi oluşturmak için proteinin gerekli olduğunu zaten biliyorsunuzdur ancak aynı zamanda enerjinizi ve motivasyonunuzu korumak için de önemlidir. Düşük bir protein diyeti, kas israfı (veya kas atrofisi), yorgunluk ve hatta yağ kazanımı ile sonuçlanabilir. Diyetin doku tamirini veya enerji ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olmadığı durumlarda daha fazla egzersiz yapabilirsiniz, ancak daha az sonuç görürsünüz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.