Protein yetersizse neler olur?

119

1 “Beyin sisi” – Yorgunluk, dikkatsizlik, huysuzluk hissi
Protein, sağlıklı nörolojik işlevin birçok yönünü desteklemek için gereklidir. Beyin sisi, zayıf konsantrasyon, motivasyon eksikliği ve yeni bilgi öğrenmede zorluk, dopamin, epinefrin, norepinefrin ve serotonin gibi nörotransmitterlerde düşük olduğuna işaret eder. Nörotransmitterler, amino asitleri kullanarak beyinde sentezlenir ve çalışmalar, yeterince proteinin bulunduğu dengeli diyetlerin, iş performansını, öğrenmeyi ve motor becerilerini artırabileceğini gösterir.

 1. İyi uyuyamamak
  Zayıf uyku ve uykusuzluk bazen dengesiz kan şekeri seviyelerine, kortizoldeki bir artışa ve serotonin üretiminde bir düşüşe bağlı olabilir. Gün boyunca kan şekeri salıncakları gece boyunca devam eder. Karbonhidratlar, yağdan veya proteinden çok daha fazla insülin gerektirir. Yataktan önce protein gıdaları yemek triptofan ve serotonin üretiminde yardımcı olabilir ve bunların kan şekeri seviyeleri üzerinde minimal bir etkiye sahiptir. Aslında, protein, yemek sırasında şeker emilimini yavaşlatır.
 2. Kilo almak
  Bazen kalorilerde karbonhidrattan daha yüksek olmakla birlikte, yüksek proteinli gıdalar, karbonhidratlardan veya yağlardan daha fazla tokluk oluşturur, bu nedenle aşırı yemeyi önleyebilir. Ayrıca, kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olur, bütün gün daha fazla kalori yakan daha fazla kas tutmanızı sağlar ve yemek isteklerini azaltabilir.
 3. Düzensiz adet döngüsü
  Kadınların düzensiz dönemleri ve infertiliti yaşamalarının en yaygın nedenlerinden biri de polikistik over sendromu (PCOS) olarak bilinen durumdur. PCOS’in iki ana risk faktörü, obezite ve diyabet öncesi/diyabettir. Aslında insülin direnci, PCOS’lu tüm kadınların yüzde 50-70’ini etkiler. Düşük proteinli, yüksek şekerli / yüksek karbonhidratlı diyetler, düzenli bir döngüyü sürdürmek için gerekli olan kadın hormonlarının hassas dengesini (östrojen, progesteron ve DHEA dahil) bozan insülin direnci, yorgunluk, iltihaplanma ve kilo artışına katkıda bulunabilir.
 4. Daha sık yaralanmak ve yavaş iyileşmek
  Düşük proteinli bir diyet, kas kaybı, düşme, yavaş kemik iyileşmesi, kemik zayıflığı, kırıklar ve hatta osteoporoz riskini artırabilir. Protein kalsiyum emilimi ve kemik metabolizması için yardımcı olur. Araştırmalar, en büyük kemik kayıplarına sahip yaşlı erişkinlerin günde yaklaşık 16-50 gram protein alımına sahip olduklarını göstermektedir. Araştırmalar aynı zamanda amino asitlerden yüksek bir diyetin yaşlanmaya bağlı kas kaybına (sarkopeni) yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.