Sağ Göğüs Altındaki Ağrı Nedenleri

243

Her şeyden önce, göğsünüzün hemen karnın sağ üst kısmında ağrıya neden olabilecek bazı ciddi tıbbi durumlara göz atalım.

Safra kesesi enfeksiyonu veya safra taşları
Safra kesenizdeki herhangi bir enfeksiyon veya tıkanma, sağ göğsünüzde şiddetli, keskin ağrılara neden olabilir. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, ağrılar birkaç saat sürebilir. Safra keseniz sağ göğünüzün hemen altında bulunur ve sindirim sisteminize yardımcı olan safra üretir. Safra taşları, safranın karaciğerinize geçmesini önleyebilir ve bu, yağlı bir yemek yedikten sonra midenizin sağ tarafındaki iltihaplanma ve ağrıya neden olur. Doktorlara göre, safra kesesi ağrısı aniden başlayabilir ve genellikle sağ kaburgaların altında hissedilir. Şiddetli ağrı sağ omuz bıçağınıza ve göğsünüzün merkezine yayılabilir. Ayrıca mide bulantısı ve kusma olabilir. Keskin üst karın ağrısı atakları arasında, sağ göğsünüzde hafif bir ağrı olabilir. Bunun için yağlı gıdaları tüketmemeye çalışmalısınız, çünkü bu saldırıyı tetikleyebilir. Ayrıca, safra taşlarını çözmeye yardımcı olan doğal bir yöntem olan limon suyu içmeyi deneyebilir ve ağrıdan kurtulabilirsiniz. Limondaki sitrik asit, safra taşlarını çözmeye ve toksinleri karaciğerden atmaya yardımcı olabilir.

Pankreatit
Pankreasın iltihaplanması, sağ göğüsünüzün hemen altında sürekli donuk bir ağrıya neden olabilir. Pankreas da sindirim sisteminizle bağlantılıdır ve pankreas kanalı tıkanması, aşırı alkol kullanımı, safra taşları veya belirli ilaçlar sebebiyle iltihaplanabilir. Pankreatitin en tipik belirtisi tolere edilebilir üst karın ağrısıdır. Sağ veya sol tarafta ağrı oluşabilir ve sırt, göğüs veya alt karnınıza yayılabilir. Göğsünüz altındaki ağrı yemekten sonra daha da kötüleşir. Mide bulantısı ve muhtemelen kusma eşlik eden karın ağrısı yaşarsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.