1. Hafta Gebelik ve Hamilelik

271

Hamileliğin 1. haftasında hamile olduğunuzu anlayacağınız hiçbir belirti yok denebilir. Hamile olduğunuzu anlama ihtimaliniz nerede ise imkânsızdır. Hamile olduğunuzu bilmeseniz de kilo almamanıza karşın göğüslerinizdeki şişkinliği hissedebilirsiniz, o an bu şişkinliğe bir anlam veremeseniz de aslında bu vücudunuzun size verdiği bir sinyaldir.

Hamile olunduğu adetteki gecikme ile anlaşıldığından ve ilk hafta adette herhangi bir gecikme olmadığı için ilk hafta hamile olduğunuzu anlama ihtimaliniz çok ama çok düşük bir ihtimaldir. Hamile olduğunuzu hamlelik sürecinden yaklaşık yirmi gün sonra anlayabilirsiniz. Bu yirmi günlük süreçte de vücut bebeğin gelişimi için uygun bir ortam oluşturmaya başlar. İlk haftalarda vücut kendini hamileliğe hazırlamaya başlar.

Yirmi güne yakın bir süre sonra adet süreniz geçtiğinde test yaparak hamile olduğunuzu anlarsınız ve doktora gittiğinizde de doktor size yaklaşık 4 haftalık hamile olduğunuzu söyler. İlk haftada çok belirgin olaylar olmasada vücut halsizlik şişkinlik, krap, ufak ağrılar ve ruh halinde ki değişiklikler gibi ufak belirtiler vermeye başlar.

Hamile olma ihtimalinin olduğu zamanlarda folik asit tüketmek gerekir çünkü siz her ne kadar hamile olduğunuzu bilmeseniz de çocuğunuz yavaş yavaş gelişmeye başlar. Bu süreçte bebeğin vücudu belirgin olmasa da belirginleşmesi için alt yapı oluşur ve çocuğunuz gelişirken folik aside ihtiyaç duyar sizin hamile olduğunuzu bilmiyor olmanız çocuğunuzun folik aside ihtiyaç duyduğu gerçeğini değiştirmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.