Aft İçin Tedavi Yöntemleri

106

Aft ağız içi yaralanmalarının kısa adıdır ve nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Her aft kendince bir sebepten meydana gelir ve aft tedavisi için öncelikle bu nedenin tespiti gerekir. Aftlar bazı bakteriler sonucu oluşabildikleri gibi, herhangi bir nesnenin batması sonucu da meydana gelebilirler. Haricen damak diş şeklinde kullanılan takma dişler de bu yaralara neden olabilir. Aftların bir başka nedeni ise vücutta yüksek ateş gibi sağlık sorunları olabilir. Aftların nedenleri çözmek için oluşumun tekrarlı olup olmadığına ve geçme sürelerine bakılabilir. Ve tedavileri için ilk olarak aft oluşumu nedeni ortadan kaldırılmalıdır.
Aftlar kendiliğinden belirdikleri gibi genelde kendiliğinden de geçerler. Aftların geçme süresini hızlandırmak için uygulanabilecek bir kaç yöntem vardır. Maalesef ki ağız içine ıslak bölge olduğundan ve tükürük sebebi ile direkt olarak ilaç sürmenin pek faydası yoktur. Aftların hızlı geçmesi ağız içinin steril tutulmasıyla doğru orantılıdır. Bunun için gargaralar kullanılabilir. Aynı zamanda tuzlu su ile yapılan gargara da mikropların kırılması için idealdir. Aynı zamanda tuzlu su ile yapılan gargara yaraları dağlama özelliği bulunduğundan daha çabuk iyileşmelerine olanak tanır. Ağız gargarası olarak kullanılabilecek bir başka şey ise limonlu sudur. Limon da tuz gibi mikropları öldürür aynı zamanda yara bölgesinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
Aftlar için bir başka çözüm ise kantoron yağı olabilir. Kantaron yağını bir pamuğa batırıp ilgili bölgede bir kaç dakika tutmak ve gün içinde bunu tekrarlamak faydalı olacaktır. Eğer ağız içi yaralanmalarda enfeksiyon oluşmuşsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Aftlar çok nadiren yalnızca geçmedikleri durumda tıbbi müdahale gerektirirler. Eğer bir hafta içinde geçiyorsa sorun yoktur. Bir haftadan uzun süreli olan bir ağız içi yarasına sahipseniz ya da yaralarınızın yayıldığını gözlemliyorsanız bu kez bir başka hastalık belirtisi olabileceği kesinlikle göz önüne alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.