Polikistik over hastalığı

149

Polikistik over ; yumurtalık bölgesinde oluşmuş birden fazla olan kist anlamına gelmektedir. Oluşan bu kistler kötü huylu değildir. Bu rahatsızlığın başlıca sebebi olarak hormonların fazla salgılanması gösterilmektedir. Fazla salgılanan bu hormonlar sonucunda bayanlarda yumurtlama düzensizliği meydana gelir. Oluşan bu düzensizliğin beraberinde ise vücutta erkeklik hormonunun yayılmasında bir yükseliş gözlemlenir. Çeşitli sebepler zincirinde meydana gelen polikistik over rahatsızlığının bazı belirtileri mevcuttur.

Bu belirtiler genel olarak şöyledir;

Adet düzensizliği
Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan aşırı tüylenme
Kilo artışı
sivilcelenme ve çeşitli cilt problemleri
Çocuk sahibi olamama
Bu rahatsızlığın tedavi olmadığı durumlarda hasta ileriki aşamada rahim kanseri riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Sebep olması göz önünde bulundurulan diğer rahatsızlıklardan biri de hormonların düzenli işlev görmemesi sebebiyle kan değerlerinde oluşacak bozuklukların ; çeşitli kalp damar hastalıklarına neden olmasıdır.

Polikistik over hastalığı hem yukarıda belirtmiş olduğumuz çeşitli rahatsızlıkları tetiklerken , bunun dışında hastayı ruhsal boyutta da bir sıkıntıya sürüklemektedir. Çünkü bu tip hastalarda yaşanan tüylenme problemleri , Kilo alması , cilt problemleri ve çocuk sahibi olma konusunda karşı karşıya kaldığı sıkıntılar toplum içindeki yerinde kendisini bir birey olarak diğer hemcinslerinden farklı görmesine sebep olur. Bu durum hastada ruhsal bir çöküntüye ve bunalıma da neden olmaktadır.

Polikistik over hastalığının tedavi aşamasında ise hastanın çocuk sahibi olma isteği göz önünde bulundurularak tedavi biçimi şekillenir.

Çocuk istemeyen hastalarda uygulanan tedavi yönteminde ;öncelikle doğum kontrol hapı kullanılarak yumurtlamanın azalması sağlanıp kistlerin çoğalması önlenir. Kullanılan doğum kontrol hapları adet düzensizliğini gidermeye ve ilerde oluşabilecek rahim hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda izlenen belirli yöntemlerin başında ise ; Yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlara başvurulur. Kilo vermek bu rahatsızlıkla mücadele de en gerekli unsurların başında gelir. Hasta üzerinde ilaçla tedavi de bir ilerleme olmamışsa aşı yöntemiyle tedavinin devamlılığı sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.