MİYOM HASTALIĞI NEDİR?

8

Rahim ağzı ve rahmin içerisinde yer tutan ve rahimde bulunan düz kas dokusu ile gelişim gösteren tümörlerdir. Bu tümörler iyi huylu olarak belirtilmektedir. İnsan vücudu içerisinde oluşmuş olan şişliklere tümör denir. Tümör denilince akıllara kanser delmektedir fakat vücutta bulunan her şişlik kanser değildir. Bu tümörler genellikle yuvarlak yapıya sahip olup pembeye yakın bir renktedirler. Genel olarak kadınların yüzde 20’sinde miyomların varlığı saptanmış bulunmaktadır. Ergenlik döneminde Miyom görülen kadın sayısı çok azdır. Menopoza girdikten sonrada miyom görünme sıklığı veya oluşumu çok azdır. En sık görülen yaş aralığı 35 ile 45 yaş aralığındadır. Bazı menopoz öncesi miyom tanısı konulmuş kadınların bazılarında menopoza girdikten sonrada hastalığın hızla ilerlediği görülmüştür. Miyomun korunma şekilleri tam olarak bilinmemekle beraber, daha çok hareketsiz ve kilolu kadınlarda görüldüğü belirlenmiştir. Kasların aktiflik durumu miyomun oluşmasında doğrudan etkili olduğu düşünülmektedir. Kilo alımına dikkat ederek ve kasların sürekli çalışmasını sağlayarak miyomdan korunmanın en etkili yolu bu gibi görünmektedir.

MİYOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalıkta teşhis, jinekolojik muayeneler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Miyom kanama ve ağrı gibi belirtiler neticesinde yapılan muayene sonucunda tespit edilmiştir. Miyom teşhisi günlük jinekolojik muayenelerde pek sağlanamamaktadır. Bundan dolayı kapsamlı bir jinekolojik muayene gerekmektedir. Belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ağrı kanama gibi belirtilerin ortaya çıkması durumundan sonra miyom teşhisi kesinleştirilir. Sık görülen miyom belirtileri;

1-Adet dönemlerinde çok fazla kanama

2-Rahim ve karın bölgesinde gözle fark edilecek şekilde oluşan şişlik

3-Adet sonrasında aralıklarla açık renkte oluşan kanama

4-Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda oluşan ağrı

5-Sıklıkla idrara çıkma durumu veya isteği

6-Bağırsaklarda oluşan basınç nedeni ile kabızlık durumu da görülebilmektedir.

MİYOM TEDAVİSİ

Miyomların küçük olması durumunda vücuda herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Miyomun büyümemesi için miyomun sürekli kontrolü sağlanarak ilaçlar ile daha fazla küçülmesini ve giderek yok olmasını sağlamak en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Erken teşhis durumunda küçük yapıda olan miyomların tedavisi çok basittir. Fakat büyük boyutlardaki ilerlemiş miyomların tedavisi için çoğunlukla ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Miyomların tespitinden sonra alanında iyi ve uzman hekim tarafından kontrol altına alınan ve sıklıkla takibi yapılan miyomların insan sağlığına ve vücuduna vereceği olumsuzluklar en aza indirgenecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.